Dla optymalnej formy ciała i ducha niezbędne jest zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, oraz witamin. Niektóre z minerałów są w organizmie potrzebne w ilościach śladowych, a jednak spełniają bardzo kluczowe zadania. Tak jest właśnie w przypadku niepozornego cynku, o którym tak często zapominamy.
Cynk uczestniczy w syntezie białek i reguluje kurczliwość mięśni. Jest także w dużej mierze odpowiedzialny za wydzielanie insuliny. Wykazuje również bardzo zaawansowane działanie względem układu odpornościowego, pomaga przeciwdziałać atakom wirusów. Niedobory cynku łatwo zauważyć, gdyż człowiek czuje się przy nich osłabiony, ma problemy z opryszczką lub łatwo łapie przeziębienia.
Cynk stanowi element większości preparatów multiwitaminowych, jednak warto pamiętać, że jest obecny także w produktach spożywczych, które są łatwo dostępne: migdałach, zarodkach pszennych, wątrobie czy fasoli. Warto przyjrzeć się swojej diecie, by organizm nie musiał się borykać z niedoborami.