Jak walczyć z zaparciem?

Zaparcia to problemy z wypróżnianiem, które nie tylko są nieprzyjemne, ale także powodują szereg kłopotów ze zdrowiem, a nawet nadwagę. Problemy z przemianą materii sprawiają, że w organizmie krążą toksyny, co wzmaga zmęczenie i problemy ze skórą. Zaparcie to problem, który dotyka głównie kobiet, jednak może pojawić się u każdego. Ta nieprzyjemna dolegliwość musi być zwalczana od środka, najlepiej naturalnymi metodami, które nie zaszkodzą.
W walce z zaparciami dobrze sprawdzą się produkty bogate w błonnik, który wspomaga perystaltykę jelit i działa jak miotełka. Jednym z polecanych produktów są płatki owsiane, szczególnie pod postacią owsianki na wodzie. Ułatwić wypróżnienie pomaga także siemię lniane, które należy spożywać codziennie, zarówno pod postacią ziarenek, jak i rozdrobnione.
Z zaparciami dobrze radzą sobie suszone śliwki – najlepszy sposób to zalanie kilku na noc, rano wypicie powstałej wody i zjedzenie wymoczonych owoców. Taki posiłek na czczo wzmaga perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnienie.