Prohormony w diecie sportowej

Fachowo nazwą prohormony określa się substancje biologiczne, które wpływają na budowę hormonów lub, z których są one produkowane. Popularnie nazywane tak są suplementy diety, odżywki dla sportowców, regulujące procesy anaboliczne, zachodzące w czasie cykli treningowych.
Suplementacja prohormonami wymaga połączenia z treningami o właściwej intensywności, a także dietą bogatą we wszystkie składniki odżywcze z głównym naciskiem na białko, z którego budowane są mięśnie. Stosuje się je w celu podniesienia poziomu testosteronu w organizmie. Preparaty te wpływają również na zwiększenie siły oraz rozbudowę masy mięśniowej.
Zażywanie prohormonów powinno odbywać się według ścisłych zaleceń. Przekroczenie dawek lub zbyt długie przyjmowanie preparatów wywołuje skutki przeciwne do zamierzonych, tj. spadek poziomu testosteronu i zatrzymanie wody w organizmie. Nagłe odstawienie prohormonów może spowodować ograniczenie rozbudowy mięśni oraz spadek siły.
Odżywki z prohormonami przyjmuje się podjęzykowo, przezskórnie oraz doustnie. Przy supelentacji doustnej nie powinno się ich przyjmować z posiłkami, ponieważ powoduje to spowolnienie wchłaniania substancji.