Stopniowanie wysiłku fizycznego

Nawet jeśli uznaliśmy, że wysiłek fizyczny jest nam niezbędny do życia, powinniśmy przygotować się na zmiany stopniowo. Wszystkie gwałtowne zachowania, mogą być nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe.
Na początku postarajmy się, by wysiłek fizyczny stały się elementem naszego codziennego życia. To oznacza, że nie zaczynajmy od przebiegnięcia na początku dziesięciu kilometrów. Lepiej jest na przykład korzystać ze schodów niż z windy, albo ostatni przystanek do pracy pokonywać pieszo, a nie autobusem. Takie pozornie drobne zmiany w naszym życiu przyzwyczają organizm do ruchu. Dopiero potem będzie można podejmować bardziej radykalne działania. Zanim podejmiemy prawdziwe treningi sportowe, warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić wydolność naszego organizmu. Jakikolwiek lek jest tylko wtedy skuteczny, kiedy jest odpowiednio dawkowany. Tak samo jest z aktywnością fizyczną. Dostosujmy ją do możliwości organizmu, a także naszych zainteresowań i potrzeb.
Nie od razu Kraków zbudowano, więc i nam nie uda się od razu sprawić, że schudniemy i poprawi się nasze zdrowie. Na wszystko trzeba zapracować.