Żelazo w twojej diecie

Zadaniem składników mineralnych jest wspomagać procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. To bardzo ważna rola, gdyż jeśli dojdzie do niedoboru minerałów, procesy te zostają zaburzone i dochodzi do przykrych, a często i groźnych dolegliwości. Składniki mineralne dzielą się na makro i mikroelementy, w zależności od tego, ile dziennie potrzebuje ich organizm.
Żelazo jest jednym z mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych. Nie oznacza to jednak wcale, że jest to składnik mniej ważny. Wprost przeciwnie, żelazo pełni w ludzkim ciele bardzo wiele ważnych ról, a jego niedobory mogą prowadzić do bardzo poważnego schorzenia, jakim jest anemia.
Żelazo zajmuje się transportowaniem tlenu do narządów i mięśni. Jest również niezwykle ważne dla układu odpornościowego i nerwowego. Posiada również właściwości przeciw-utleniające, dzięki czemu może zapobiegać powstawaniu wolnych rodników.
Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest uzależnione od płci, wieku oraz ogólnej kondycji zdrowia. O niedoborach mogą świadczyć osłabienie, zmęczenie, czy nawet często pojawiające się siniaki.