Budowanie masy – jak zacząć?

Budowanie masy to proces długotrwały i wymagający regularności. Komu najbardziej zależy na posiadaniu pięknie zarysowanych mięśni? Przede wszystkim sportowcom takim, jak kulturyści, ale również wytrzymałościowcy i lekkoatleci.
Sportowcy zawodowi narażeni są na stałe ubytki białka w diecie, a to właśnie ono odpowiada za budowę mięśni. Pierwsza zasada odpowiedniego budowania masy to zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości białka – zarówno w produktach naturalnych, jak i odżywkach. Na każdy kilogram ciała przypadać powinno ok. 2 gramów białka. Misza być to białka pełnowartościowe, czyli takie, które zawierają aminokwasy – są one najistotniejsze podczas budowania masy. Stałe przyjmowanie jednego rodzaju białka może być jednak ryzykowne – warto mieszać proteiny roślinne oraz zwierzęce w celu uzyskania optymalnego efektu.
Białko może być dostarczane do organizmu przy pomocy odżywek białkowych, które dostępne są przede wszystkim w siłowniach, również sklepach sportowych. Kulturyści mogą wybierać pośród wielu produktów renomowanych marek.