Co pić, żeby się nie odwodnić?

Sportowcy, którzy dużo ćwiczą muszą dbać o odpowiednie nawodnienie, które jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uzupełniać płyny należy zarówno przed, w trakcie jak i po zakończeniu treningu.
Najlepszym napojem przed wysiłkiem jest woda, ale można również stosować napoje sportowe. Tego typu preparaty dostarczają dodatkowo organizmowi potrzebnych węglowodanów i sodu. Woda świetnie nadaje się także do spożywania w czasie umiarkowanie intensywnego wysiłku trwającego nie dłużej niż godzinę. W trakcie wysiłków intensywnych i długotrwałych oraz po zakończeniu treningu sprawdzają się napoje izotoniczne, ponieważ pozwalają na szybkie uzupełnienie strat węglowodanów.
Sportowcy powinni pamiętać również o innych napojach, które posiadają dodatkowe zalety. Na przykład mleko uzupełnia niedobry białka oraz wapnia. Są także napoje, które nie są zalecane do nawadniania organizmu tj. napoje słodzone i gazowane. Takie rodzaje płynów szybko wywołują uczucie pełności i uniemożliwiają wypić odpowiedniej ilości płynów.