Jak walczyć z zakwasami?

Zakwasy są naturalnym stanem, w którym nasz organizm daje znać o przetrenowaniu. Mylnie sądzi się, że są one wynikiem zakwaszenia mięśni poprzez kwas mlekowy. Zakwasy stanowią mikrouszkodzenia w obrębie mięśni, które charakterystycznie bolą. Warto jednak zastanowić się, jak przygotować się do aktywności fizycznej, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo tego zjawiska.
Przede wszystkim ważne jest, aby realnie ocenić swoje siły na wybraną aktywność oraz długość uprawiania konkretnej dyscypliny. Zakwasy stanowią znak, że nastąpiło solidne przetrenowanie, warto jednak pamiętać, że znikają po 2-3 dniach. Trzeba jednak pamiętać, że za ich pomocą organizm daje nam sygnał, że warto zastanowić się nad zmniejszeniem intensywności treningu. Zakwasy mogą uniemożliwiać skuteczne poruszanie się, przez co mogą równocześnie zniechęcać do dalszej aktywności.
Ważne, aby po aktywności fizycznej nieco się porozciągać oraz wziąć ciepłą kąpiel. Przydatne może również okazać się rozmasowanie miejsc, które najbardziej narażone są na przeciążenie.