Mikro i makro elementy – co je różni?

Chociaż większość z nas wie, czym są składniki mineralne, o nich samych wiemy bardzo niewiele, podobnie jak i o ich znaczeniu dla ludzkiego organizmu. Rzadko zdajemy sobie sprawę chociażby z faktu, że dzielą się one na mikro i makroelementy i co rozróżnia te dwie grupy.
Makroelementami określamy te składniki mineralne, na które zapotrzebowanie organizmu przekracza dziennie 100 mg. Składniki, których organizm potrzebuje mniej niż 100 mg dziennie oznaczane są jako mikroelementy lub pierwiastki śladowe. Oczywiście nie wolno lekceważyć wagi pierwiastków śladowych, gdyż pomimo niewielkich ilości, jakich potrzebujemy, są one niezbędne do zachodzenia prawidłowych procesów fizjologicznych.
Mikro i makroelementy trafiają do ludzkiego organizmu wraz z pożywieniem lub w formie specjalnych preparatów. Nie ma innego sposobu, by je pozyskiwać. To człowiek jest odpowiedzialny za to, czy dostarcza swemu ciału tego, czego ono potrzebuje. Należy więc dołożyć starań, by organizmowi nie zabrakło żadnego cennego pierwiastka?