Wapń nie tylko dla kości

Wapń jest jednym z ważniejszych makroelementów, bez których ludzki organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Wapń jest odpowiedzialny za wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie.
Działanie wapnia najczęściej łączone jest z kondycją zębów i kości. Wszyscy wiemy, że jeśli nie zadbamy o dietę bogatą w wapń, nasze kości staną się kruche i łamliwe. Już od wczesnych lat życia kładzie się nacisk na zawartość wapnia w diecie dziecka, wiedząc, że jest to inwestycja na długie lata, która zaprocentuje w zaawansowanym wieku. Wapń jest składnikiem bardzo ważnym dla kobiet, które w okresie menopauzy są poważnie narażone na schorzenie zwane osteoporozą.
Niedobory wapnia mogą prowadzić do odwapniania kości, co powoduje ich kruchość i sprawia, że są bardziej narażone na urazy i złamania. Kiedy organizm nie otrzymuje takich ilości wapnia, jakie są mu potrzebne, czepie składnik właśnie z kości, poważnie je osłabiając.
Wapń wykazuje działanie także względem budowy komórek, przemiany materii czy procesów krzepliwości krwi. Jest niezwykle ważnym składnikiem i nie wolno lekceważyć jego znaczenia.