Zaleca się, by unikać nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans.

Odżywianie dla muskulatury
Odżywianie powinno być dostosowane do sytuacji życiowej i zdrowotnej. Świadomi są tego kulturyści i sportowcy, którzy muszą przestrzegać starannie skomponowanej diety.
W diecie sportowca bardzo ważnym elementem jest materiał budulcowy, który stanowi białko. To właśnie białko jest odpowiedzialne za rozwój komórek i rozrost mięśni. Bez niego budowanie masy mięśniowej nie jest możliwe. Kulturyści muszą spożywać bardzo duże ilości białka: drobiu, mięsa, ryb czy nabiału. To właśnie w tych produktach znaleźć można białko pełnowartościowe, czyli zawierające wszystkie cenne aminokwasy.
Oczywiście dieta sportowców nie może opierać się wyłącznie na produktach proteinowych. Potrzebują oni również wartościowych węglowodanów, które zagwarantują im dopływ potrzebnej energii i dostarczą błonnik, składnik kluczowy dla prawidłowej pracy układu trawiennego. Dla sportowca ważne są również dobre tłuszcze. Najlepsze są tłuszcze roślinne – oleje i oliwy, które zapewniają nienasycone kwasy tłuszczowe – ważne przy budowie mięśni.