Potas – niezbędny dla organizmu

Składniki mineralne mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Powinny one do niego trafiać wraz ze zbilansowaną dietą, urozmaiconą i złożoną ze zdrowych produktów. Składniki mineralne dzielone są na mikro i makroelementy, co jest uzależnione od dziennego zapotrzebowania, jakie wykazuje względem nich organizm.
Jednym z makroelementów jest potas, składnik niezbędny do prawidłowego działania serca i układu sercowo-naczyniowego. Działanie potasu najczęściej łączy się z pracą serca i prawidłowym ciśnieniem krwi, ale nie oznacza to, że na tym jego pozytywny wpływ na organizm się kończy. Potas oddziałuje bowiem na pracę niemal całego organizmu, w tym na regulację gospodarki wodnej i prawidłową przemianę materii.
Niedobory potasu najczęściej objawiają się obrzękami kończyn i skurczami łydek. Jeśli występują – warto przyjrzeć się diecie pod kątem zawartości potasu. Wbrew pozorom dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki tego minerału nie jest trudne, gdyż potas jest obecny w codziennie stosowanych produktach: bananach, pomidorach, pietruszce i warzywach strączkowych. Potas można znaleźć także w preparatach multiwitaminowych.