Potas – pierwiastek dla serca

Pierwszymi objawami towarzyszącymi niedoborom potasu mogą być skurcze mięśni i obrzęki kończyn. Nie warto ich lekceważyć. Lepiej dobrze przyjrzeć się codziennej diecie pod kątem tego ważnego pierwiastka i prędko zaradzić brakom.
Potas jest jednym z tych minerałów, bez których ludzki organizm nie jest w stanie sobie poradzić. I mimo że zawarty jest w wielu produktach goszczących na polskich stołach, niedobory zdarzają się bardzo często. Potas odpowiada za gospodarkę wodną organizmu, a także przenosi ładunki elektryczne. Jest odpowiedzialny także za pracę mięśni, więc jego znaczenie w diecie sportowców jest niezwykle wysokie. Potas posiada właściwości, które pozwalają mu lekko przenikać przez błony komórkowe i rozprowadzać substancje odżywcze po narządach.
Potas znajduje się w pomidorach, fasoli, pietruszce czy bananach. Jest ogólnie dostępny, jednak pomimo to zdarzają się jego niedobory, które mogą nieść nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Można im zapobiegać, podając specjalnie stworzone w tym celu suplementy.