Choć selen jest pierwiastkiem śladowym, jego działanie w ludzkim organizmie wcale śladowe nie jest. Wprost przeciwnie: ten niepozorny mikroelement pełni w nim wiele kluczowych ról i pracuje bardzo aktywnie, by zapewnić człowiekowi zdrowie fizyczne i umysłowe.
Selen angażuje się w wiele procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie ludzkim. Nadzoruję pracę tarczycy, wątroby oraz trzustki. Pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny, zapobiegając zmianom ciśnieniowym i kłopotom z miażdżycą. Posiada bardzo silne właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, wspiera odporność i zapobiega między innymi ospie wietrznej czy półpaścowi. Na tym jego rola wcale się nie kończy, niepozorny selen oddziałuje na libido, płodność i pomaga w walce z depresją czy demencją.
Selen nie lubi towarzystwa cukrów i jest przy nich bardzo słabo przyswajalne. Problemy z niedoborami selenu miewają osoby, które spożywają bardzo dużo słodyczy. Selen znaleźć można w orzechach brazylijskich, tuńczyku, ziarnach słonecznika, jak również i w warzywach i owocach pochodzących z gleb bogatych w selen. Tych jest niestety w Polsce mało, więc często trzeba stosować dodatkową suplementację.